Saznajte kako najbolje kombinovati biljke u bašti - Saveti iskusnih baštovana
Praktični saveti za kombinovanje povrća u bašti. Saznajte koje biljke dobro uspevaju zajedno i kako izbeći česte greške u uzgoju.
Kombinovanje biljaka u bašti: Šta sa čim uspeva najbolje?
Svaki iskusni baštovan zna da prava kombinacija biljaka može značajno poboljšati rast i rodnost. U ovom članku ćemo podeliti praktične savete o tome koje biljke najbolje uspevaju zajedno, kako izbeći česte greške i šta učiniti da vaša bašta bude što produktivnija.
Dobre kombinacije biljaka
Jedna od najboljih kombinacija koja se preporučuje je šargarepa, peršun i paštrnjak. Ove tri biljke se mogu sejati direktno jednu pored druge i uvek lepo uspevaju. Mnogi baštovani decenijama praktikuju ovu kombinaciju sa odličnim rezultatima.
Šargarepu je najbolje staviti na krajevima reda, a pored nje posejati luk, jer su ove dve biljke idealni susedi. Međutim, paprika nije tako jednostavna za kombinovanje. Dok je poznato da ne podnosi krompir i patlidžan, teško je pronaći konkretne informacije o tome koje biljke su joj najbolji susedi.
Proređivanje biljaka
Šargarepu, peršun i paštrnjak ne treba pikirati već seju direktno u zemlju. Kada niknu, potrebno je proređivati - čupati višak biljčica kako bi preostale imale dovoljno prostora za rast. Ako želite krupniji rod, ostavite veći razmak između biljaka.
Iskusni baštovani savetuju da razmak bude otprilike na širinu dva-tri spojena prsta. Preterano proređivanje može dati suviše velike biljke, ali manje ukusne, dok nedovoljno proređivanje rezultira sitnijim plodovima.
Presađivanje biljaka
Kod celera postoji drugačiji pristup - on se uvek presađuje, pri čemu se malo zakida koren. Međutim, ovo ne važi za šargarepu, peršun i paštrnjak. Biljčice koje se isčupaju prilikom proređivanja treba baciti jer im je korenčić oštećen i male su šanse da bi uspele ako se presade.
Zaštita od nepogoda
Baštovani se često susreću sa izazovima poput grada i jakih kiša koje mogu uništiti useve. Jagode, višnje, kajsije i tresnje su posebno osetljive kada su u punom zrenju. Paradajz takođe može biti oštećen, dok se krastavci i tikvice mogu obnoviti nakon nevremena.
Za zaštitu osetljivih biljka koriste se razne metode - od zaštitnih mreža do improvizovanih plastičnih folija. Neki baštovani savetuju da se biljke ostave same da se izbore sa uslovima, dok drugi preporučuju aktivnije mere zaštite.
Borba protiv štetočina
Smrdibube predstavljaju veliki problem u baštama, posebno na paradajzu. Postoji mnogo domaćih metoda za borbu protiv njih, uključujući prskanje rastvorom od belog luka, nane ili koprive. Međutim, često se pokazuje da su ovi metodi privremeni i da štetočine brzo vraćaju.
Za puževe se preporučuju zamke sa pivom ili posipanje soli oko biljaka, ali treba imati na umu da previše soli može oštetiti zemljište. Neki baštovani koriste plastične flaše kao fizičku barijeru oko mladih biljaka.
Prirodna đubriva i zaštita
Gorka so (magnezijum sulfat) je postala popularno prirodno đubrivo koje pomaže u razvoju biljaka i štiti ih od određenih nametnika. Kopriva je takođe izuzetno korisna - od nje se može praviti đubrivo ili rastvor za prskanje koji štiti biljke od bolesti.
Mnogi baštovani izbegavaju hemijske preparate i koriste prirodne metode zaštite, kao što je sadnja određenih biljaka koje odbijaju štetočine. Na primer, neven i kadifica (nevenka) pomažu u odbijanju puževa i nematoda.
Zaključak
Uzgoj zdrave i produktivne bašte zahteva strpljenje, znanje i pažljivo posmatranje. Ključni faktori uspeha uključuju pravilno kombinovanje biljaka, pravovremeno proređivanje, adekvatnu zaštitu od nepogoda i štetočina, kao i korišćenje prirodnih đubriva. Svaka bašta je jedinstvena, pa je važno eksperimentisati i prilagodavati metode svojim uslovima.
Kao što kažu iskusni baštovani: "Sve će to lepo da raste kad iznikne, samo treba biti strpljiv i posvećen."